w w w . L A T E X - C A R E . s z m . s k

 

S T A R O S T L I V O S Ť  O  L A T E X                                                            K O N T A K T

 

 

Starať sa o latex (prípadne gumu) nie je až také jednoduché. Keďže to nie je také jednoduché a určite viacerí z Vás by sa chceli svojmu latexu tešiť čo najviac, rozhodol som sa zhrnúť nejaké základné body, ako sa o latex starať a čo mu naopak škodí - treba si uvedomiť, že latex je prírodný produkt, nie priemyselný.

 

ČO LATEXU ŠKODÍ

 

Prevažne všetky nižšie spomínané materiály nezanechajú viditeľné poškodenie hneď, ale budú pôsobiť kontinuálne, čím skrátia životnosť latexu.

 

Asi najdôležitejšie je vhodné na začiatok upozorniť, že vo všeobecnosti všetko mastné škodí latexu, až na jednu výnimku (silikónový olej, viď nižšie). To znamená že prevažne všetky oleje a tuky bežne dostupné v domácnosti (vrátane krémov!), ale aj dielni poškodia latex. 

 

Voda a nadmerná vlhkosť tiež svojim spôsobom poškodzuje latex. Krátkodobé pôsobenie nespôsobí škody, ale napr. vlhký odložený latex môže vyblednúť, v horšom prípade bude plesnivieť a hniť. Preto treba dbať, aby pri uskladnení bol latex vždy suchý a na suchom mieste.

 

Nadmerné teplo (sviečky, výhrevné telesá, ...) môžu latex roztopiť, prípadne zapáliť. V tejto súvislosti treba dávať pozor aj na fajčenie pri nosení latexu.

 

Dlhodobé pôsobenie slnečného žiarenia bude mať za následok zmenu farby, hlavne pri svetlých odtieňoch  a transparentnom latexe.

 

Kov má tiež nepriaznivé účinky na latex. Dlhodobým pôsobením sa začne latex rozpadávať. Preto sa odporúča pri nosení latexu odložiť aj všetky šperky.

 

Nikotín zafarbuje latex, viditeľne žlté škvrny sa objavia na bledých odtieňoch a transparentnom latexe. Preto ak fajčíte, nezabudnite si dôkladne očistiť ruky.

 

Ostré predmety latex prerežú. Na toto treba dbať hlavne pri obliekaní a dlhých nechtoch.

 

Pot, keďže obsahuje vodu, soli a pod. má tiež dlhodobo nepriaznivé účinky. Ak ste v latexe, nedá sa vyhnúť styku latexu s potom, preto je dôležité latex vždy poriadne vyčistiť.

 

Podľa niektorých vyjadrení aj koža poškodzuje latex, keďže pri spracovaní kože sa koža mastí a prípadne sa používajú iné chemické prípravky.

 

UMÝVANIE LATEXU

 

Latex umývame vo vodnom roztoku primeranej teploty (približne teplota ľudského tela) s malým množstvom jemného, alebo detského šampónu. Latexové oblečenie vždy prevrátime naruby, pretože ho prevažne potrebujeme umyť od potu :) Po vypláchaní latexu v tomto vodnom kúpeli ho opláchneme čistou vodou. Následne zavesíme latex na plastový, alebo drevený vešiak a necháme pozvoľne uschnúť z obidvoch strán.

 

V žiadnom prípade latex neperieme v práčke, nesušíme v sušičke a nežehlíme!

 

SKLADOVANIE LATEXU

 

Skladovanie latexu má jednoduché pravidlá – suché a tmavé miesto izbovej teploty. Po umytí zvykneme latex ešte ošetriť silikónovým olejom, alebo olejom na báze silikónu, žiadnym iným! Vyhneme sa zlepeniu latexu a tiež ho zakonzervujeme. Osobne vždy pred skladovaním zvonku latex naleštím silikónovým olejom (viď ďalej) a zvnútra poprášim púdrom (talkom / mastencom). Latex môžeme uskladniť na vešiakoch (nie však na drôtených), zabráni sa zlepeniu a taktiež ak máme rôzne farby latexu, tak sa navzájom nezafarbia. Prípadne ho môžeme skladovať v škatuliach. Ak máme latexové oblečenie aj s nejakými kovovými  prvkami, treba dbať, aby sa kov nedotýkal ostatného latexu.

 

LEŠTENIE LATEXU

 

Každý pozná nádherne vyleštený latex. Ako ten lesk dosiahnuť? Buď je tu možnosť zakúpiť si špeciálne leštidlá na latex, alebo (čo uprednostňujem) je vyleštiť ho silikónovým olejom. Má to hneď viacero účinkov – latex ostane nádherne lesklý a zároveň ho chránime napr. pred vlhkom. Latex leštíme mäkkou handričkou, alebo rukou, na ktorú si dáme primerané množstvo leštidla (silikónového oleja).

 

OBLIEKANIE LATEXU

 

Obliekanie latexového oblečenia sa dá uľahčiť dvoma spôsobmi. V prvom prípade si môžeme pomôcť spomínaním silikónovým olejom, ktorý nanesieme na vnútro latexového oblečenia a tiež aj na seba. Alebo môžeme použiť púder, ktorým si poprášime vnútro latexu a bez problému ho oblečieme. Pri obliekaní sme vždy opatrný, aby sme latex nepoškodili a po vyzlečení odporúčam latex umyť, hlavne ak použijete púder.

 

„Technická pripomienka“ – latex sa najlepšie oblieka (a vyzlieka), ak máte odstránené ochlpenie.

 

OPRAVA LATEXU

 

Aj pri opatrnom zaobchádzaní s latexom, sa môže stať, že sa nám poškodí. Niektoré poškodenia sa dajú opraviť jednoducho, niektoré však už ťažšie. V tomto prípade sa nedá napísať univerzálny návod, preto je lepšie poškodenie skonzultovať a navrhnúť vhodnú opravu, ak je to možné (-> kontakt).